Big Shot manual

Otrzymując wiele różnych pytań, postanowiłam podzielić  się z Wami moją wiedzą na temat wykrojników i akcesoriów do maszynki Big Shot. 

 

 

 

O maszynce Big Shot nie bez powodu mówi się, że jest najbardziej uniwersalną maszynką “ręczną”. Jest bardzo uniwersalna i współpracuje z każdym typem dostępnych na rynku wykrojników czy folderów do embossingu, choć oczywiście nic “za darmo”. Ta współpraca możliwa jest dzięki  oferowanej przez producenta Big Shota – firmę Sizzix – szerokiej gamie płytek przejściowych. W tym artykule skupię się na pokazaniu typów wykrojników/folderów Sizzix oraz płytek przejściowych, czyli akcesoriów.

I. Wykrojniki Sizzix

1. Wykrojniki Bigz Die i Bigz L Die.

Bardzo popularnym typem wykrojników są Bigz Die (kwadratowe) i Bigz L Die (prostokątne, dłuższe niż Bigz Die). Wycinają one bez żadnego problemu nie tylko w papierze, ale także w kartonie, grubej tekturze modelarskiej, cienkim metalu, akrylu, drewnie, korku itp. Używa się ich razem z przezroczystymi płytkami dostarczanymi w zestawie startowym z każdą nową maszynką Big Shot.

Na powyższym zdjęciu wykrojniki Bigz L Die leżą płasko “na dole” fotki.

Tak wygląda wykrojnik Bigz Die z góry:

 

2. Wykrojniki Movers & Shapers

Od góry wykrojniki Movers&Shapers wyglądają identycznie, jak Bigz Die. Ale od strony wycinającej, są inne. Mają pustą przestrzeń, która wyłożona jest blachą.

 

Ten czarny sześcian pośrodku, to kawałek gąbki, która posiada w środku magnes. Gąbka ta jest tam, by ułatwić wyjęcie wycinanego motywu (gąbka sprężynuje i wypycha wycięty kształt). Wykrojniki Movers&Shapers współpracują z magnetycznymi wykrojnikami – czyli Magnetic Movers&Shapers, o których za moment.
Dodam jeszcze tylko, że aby wycinać Movers&Shapers wystarczy posiadać przezroczyste płytki, które są dostarczane razem z każdą maszynką Big Shot.

3. Magnetic Movers&Shapers

Następnym typem wykrojników są wykrojniki magnetyczne – na ogół są to maleństwa. Mają wbudowane magnesy, dzięki czemu przywierają i współpracują z Movers&Shapers.

 

Na powyższym zdjęciu widać od lewej – Mini Baroque, Dream i na dole Mini Ticket. Wszystko są to magnetyczne wykrojniki. Tak wygląda pierwszy z nich w trakcie współpracy z Movers&Shapers:

 

Ich użycie powoduje, że w bazowym elemencie wycinane jest równocześnie okienko i kształcie odpowiadającym magnetycznemu wykrojnikowi. Oto przykład:

4. Sizzlits Decorative Strips
Długie wykrojniki (ok 30 cm), które w odróżnieniu od wszystkich powyższych, wycinają w materiałach do kartonu włącznie. Są znacznie cieńsze i wymagają użycia innych płytek, niż standardowo dołączane do każdego Big Shota.

 

Po lewej stronie i po środku są płytki dodatkowe, a to, co widzicie po prawej stronie, to właśnie wykrojnik Sizzlits Decorative Strip.

5. On the Edge Die
Wykrojniki brzegowe są mniejsze niż standardowe Bigz Die. Stosuje się do nich także mniejsze płytki dodatkowe.

 

6. Foldery do embossingu
Foldery do embossingu wykonane są z przejrzystego plastiku. Dostępne są w różnych wymiarach i do ich użycia wystarczą płytki dostępne standardowo z Big Shotem.

 



II. Akcesoria Sizzix
Każdy Big Shot dostarczany jest standardowo z dwoma rodzajami płytek – Cutting Pad i Multipurpose Platform.

1. Cutting Pad
Są to dwie przezroczyste płytki, które mają bezpośrednią styczność z powierzchniami tnącymi w wykrojnikach oraz z folderami do embossingu. Są narażone na zużycie, w miarę używania (wszystkie akcesoria oczywiście można dokupić).

2. Multipurpose Platform.
Wielozadaniowa platforma, dość gruba, otwierana jak książka.

 

Po lewej stronie pokazane są Cutting Pad (zawsze używamy dwóch) a po prawej Multipurpose Platform. A tak wygląda otwarta:

 

Prócz dostarczanych w standardzie z Big Shotem powyższych akcesoriów, dostępne są następujące dodatkowe płytki:

3. Cutting Pad – On the Edge
Mniejsza wersja przezroczystych płytek Cutting Pad – dedykowana do współpracy z wykrojnikami brzegowymi.

 

 

4. Extended Spacer Platform i Decorative Strip Cutting Pad
Te dwie skomplikowane nazwy to nic innego jak wąskie, a długie płytki dostosowane do wąskich i długich wykrojników (np. z alfabetami, czy rozetkowymi kwiatkami). Można je dokupić osobno – nie są elementem wyposażenia podstawowego Big Shota.

 

5. Silicone Rubber i Impressions Pad
Te dodatkowe elementy są nam potrzebne, gdy chcemy używając wykrojników firmy Spellbinders uzyskać efekt embossingu (w maszynce Big Shot). Silicone Rubber to nic innego jak silikonowa, miękka podkładka, a Impressions Pad to plastikowa, czarna płytka. Obie są dostępne w sprzedaży jako osobne elementy.

 

Po lewej – Impressions Pad, a po środku Silicone Rubber.

6. Base L Tray
To baza, na której możemy umieszczać wykrojniki magnetyczne (Magnetic Movers&Shapers) i dzięki temu wycinać nimi bez konieczności używania przy tym wykrojników Movers&Shapers. Dzięki tej bazie wykrojniki magnetyczne stają się samodzielnymi wykrojnikami.

 

Na zdjęciu pokazana jest baza z przyczepionymi do niej trzema magnetycznymi wykrojnikami.

Mam nadzieję, że tym artykułem uczyniłam jaśniejszym i bardziej przystępnym świat wykrojników i akcesoriów.

A teraz pokażę jak używać niektórych rodzajów wykrojników w maszynce BIG SHOT.

Podstawowe zasady są trzy:
– ostrza wykrojników zawsze kierujemy ku górze,
– każdy wykrojnik i folder do embossingu zawsze wkładamy metodą kanapki (na przemian) pomiędzy przezroczyste płytki
– nad ostrzem (skierowanym ku górze) zawsze jest papier (karton, folia czy cokolwiek, co chcemy przeciąć) a później przezroczysta płytka (to ona stanowi ochronę przed uszkodzeniem czegokolwiek ostrzem wykrojnika).

A teraz bardziej szczegółowe informacje:
1. Wykrojniki typu Bigz Die i Bigz L Die, On the Edge (brzegowe) oraz Movers&Shapers
Są to wykrojniki Sizzixa, które są grube i wyposażone w czarną piankę. W przypadku Bigz Die i Bigz L Die czarna pianka jest na całej powierzchni wykrojnika, a w przypadku Movers&Shapers pianka jest tylko na części wykrojnika. Od góry wyglądają one tak:

Druga strona wykrojnika Movers&Shapers wygląda tak:

 

Tak jak wspominałam już, kwadracik czarnej pianki jest mocowany na magnes i służy temu, żeby łatwiej było wyjąć z wykrojnika wycięty kształt.
Wykrojnik On the Edge, czyli wykrojnik brzegowy używa się z mniejszymi płytkami przezroczystymi:

 

Żeby wycinać tym typem wykrojników, potrzebne są jedynie przezroczyste płytki znajdujące się w każdym startowym zestawie z maszynką Big Shot. Metodologia wycinania tym typem wykrojników jest banalnie prosta.
Układamy warstwami:
– przezroczystą płytkę
– wykrojnik pianką do góry
– papier, karton, tekturę czy cokolwiek, z czego będziemy wycinać
– drugą przezroczystą płytkę.
Wygląda to tak (rozsunęłam trochę do zdjęcia wszystkie warstwy, żeby było je widać, ale oczywiście wszystko powinno być równo złożone):

 

Wkładamy całość w maszynkę i przekręcamy.

 

Gdy już wyjmiemy całość z drugiej strony, wygląda to tak:


2. Wykrojniki typu Magnetic Movers&Shapers

Te wykrojniki mają jedną wspólną cechę – mają w sobie zamontowany magnes, który umożliwia użytkowanie ich we wspólpracy z Movers&Shapers oraz bazą L Tray. Oto niektóre rodzaje:

Tak wygląda wykrojnik Magnetic MoversShapers (w tym przypadku Mini Baroque) we współpracy z wykrojnikiem Movers&Shapers (w tym przypadku Baroque).

 

 

A tak baza L Tray z wykrojnikami Magnetic Movers&Shapers:

 

Metodologia wycinania jest identyczna, jak w przypadku opisywanym w punkcie 1. Istotne jest to, że wykrojniki Magnetic Movers&Shapers nie mogą być nigdy używane samodzielnie.
Układamy warstwami:
– przezroczystą płytkę
– wykrojnik pianką do góry (na bazie L Tray albo Movers&Shapers)
– papier, karton, tekturę czy cokolwiek, z czego będziemy wycinać
– drugą przezroczystą płytkę.

 

 

A po przekręceniu przez maszynkę, efekt jest następujący:

 

 

W następnym artykule pokażę Wam, jak używać folderów do embossingu, długich wykrojników oraz wykrojników firmy Spellbinders w Big Shocie.

 

* * *
Kontynuując temat wykrojników używanych w Big Shocie, dziś pokażę, w jaki sposób używać długich wykrojników oraz folderów do embossingu.
1. Wykrojniki typu Decorative Strips – czyli długie, cienkie.
Ponieważ te wykrojników są dość cienkie, można wykrawać nim z materiałów typu papier scrapbookingowy, najwyżej karton wizytówkowy – grubszych materiałów przeciąć się nimi nie uda.
Aby użyć ich w Big Shocie należy dokupić dwa dodatkowe akcesoria:
– długą, grubą, białą płytę o nazwie Extended Spacer Platform
– komplet dwóch przezroczystych długich płytek Cutting Pad Pair 13”
Kolejność układania płytek jest następująca:
Czyli:
– na samym dole gruba, biała płyta – Extended Spacer Platform
– następnie jedna przezroczysta płytka
– kolejno wykrojnik, zwrócony gąbką/ostrzami do góry
– papier
– na końcu znów przezroczysta płytka.
Całość wkładamy do Big Shota i przekręcamy na drugą stronę:
A tak wygląda gotowy wycięty element. W tym przypadku bilety z perforacją:
2. Foldery do embossingu.
Folder do embossingu to plastikowa “książeczka” – tak jakby tylna i przednia okładka, pomiędzy które wkłada się papier, na którym chcemy embossować. Mają różne wielkości – oto przykładowe foldery.
Kolejność umieszczania płytek jest podobna, jak w przypadku innych wykrojników, jednak mamy tu do czynienia z jedną, istotną różnicą odnośnie białej platformy. Mianowicie używamy jej “otwartej” a nie zamkniętej.
Platforma, która jest w komplecie z Big Shotem, ma otwierane “poziomy” czy “strony”. Do posługiwania się folderami do embossingu podnosimy wszystkie, czyli dwie przekładki do góry.
Tak wygląda zamknięta platforma:
Podnosimy “tab 1” czyli pierwszy poziom:
I drugi:
Na tak otwartej platformie układamy kolejno:
– przezroczystą płytkę – Standard Cutting Pad
– folder do embossingu z włożonym do środka papierem
– przezroczystą płytkę – Standard Cutting Pad
Wkładamy całość do maszynki i przekręcamy na drugą stronę:
A tak wygląda efekt końcowy:
* * *

W kolejnej części artykułu o Big Shocie, chciałabym Wam pokazać, w jaki sposób wycinać Big Shotem używając wykrojników wyglądających jak cienkie blaszki, firm takich jak Spellbinders, Nellie Snellen, Marianne Design, Sizzix Framelits itp.
Samo wycinanie jest dość prostą czynnością – całkowicie analogiczną do innych rodzajów wykrojników. Natomiast większość cieniutkich wykrojników ma dodatkowo opcję embossowania – czyli wygniatania za pomocą maszynki dodatkowych, trójwymiarowych efektów. I to też dziś zamierzam pokazać.
Poza standardowym wyposażeniem Big Shota, aby móc wykorzystać funkcję embossowania cienkimi wykrojnikami, musimy posiadać dwa dodatkowe akcesoria:
– giętką, czarną silikonową podkładkę, która w dotyku jest trochę jakby z gumy i nazywa się Texturz Silicone Rubber
– czarną sztywną płytkę z plastiku, która nazywa się Texturz Impressions Pad.
Oto one:
W moim dzisiejszym kursie wykorzystałam wykrojnik serwetkowy Nellie Snellen.
Oto wszystkie niezbędne elementy:
Aby wyciąć element cienkim wykrojnikiem, układamy wszystko w następującej kolejności:
– Multipurpose Platform na samym dole (zamkniętą)
– pierwszą przezroczystą standardową płytkę
– wykrojnik ostrzem ku górze
– papier
– drugą przezroczystą płytkę.
I taką “kanapkę” przekręcamy przez Big Shota.
Po drugiej stronie otrzymujemy następujący efekt:
Teraz pokażę, jak na takim wyciętym elemencie przeprowadzić embossing, po którym utworzy nam się piękny, okrągły rant wokół całej serwetki.
W tym celu przygotowujemy następującą “kanapkę”
– na samym dole Multipurpose Platform całkowicie otwartą
– jedna przezroczysta, standardowa płytka
– na tej płytce wykrojnik z niewyjętym ze środka papierowym elementem, skierowany ostrzem do góry
– następnie silikonowa, czarna podkładka (Texturz Silicone Rubber)
– czarna plastikowa płytka (Texturz Impressions Pad)
I przekręcamy wszystko przez Big Shota. Ważne jest, by ostrze wykrojnika było skierowane w stronę czarnej silikonowej podkładki – nic się nie bójcie, wykrojnik jej nie przekroi 🙂
Po wyjęciu “serwetki” z wykrojnika, nasz wytłoczony rant wygląda tak:
Mam nadzieję, że przybliżyłam kolejne “tajniki” obsługi Big Shota 🙂
Tusia